Нродний музей на честь Роменської мадонни

Створений в 1974 року в Роменській школі імені О. А. Деревської та діяв до 2017року. У зв'язку з закриттям школи-інтернату, закривається й музей. Гострим стало питання стосовно матеріалів та експонатів музею.
На початку вересня А.Сербіна та її молодший син Андрій від імені своєї організації звернулися з листом до Роменського міського голови Сергія Салатуна, який навесні душевно брав участь у їхній зустрічі:
"Шановний Сергію Андрійовичу!
...Надходить інформація про те, що в приміщенні музею демонтуються, роздаються і навіть знищуються його стенди і експонати, які збиралися майже півстоліття і є ексклюзивною меморіальною цінністю не тільки для сім'ї Деревських.
Ромни - місто, де на міському кладовищі спочиває прах нашої Матері, місто, де пам'ять про небувалий і безкорисливий подвиг Олександри Аврамівни і Омеляна Костянтиновича Деревських досі дбайливо зберігалася. По-перше, просимо Вас взяти під особистий контроль питання збереження решти стендів, експонатів, друкованих і фотоматеріалів. Те, що не забрав міський музей, пропонуємо передати для продовження роботи до 2-ї школи, а не спалювати, як то кажуть про це люди. По-друге, звертаємося до Вас з проханням знайти нове гідне місце для пам'ятника славетної роменчанки. Вважаємо: щоб прийняти відповідальне рішення, це питання необхідно винести на широке обговорення в місцевій пресі, в колах активної громадськості, в громадській раді, в комісіях депутатів міської ради.
Пам'ять про Велику Матір, без перебільшення, зробила місто Ромни відомим на весь світ. Давайте продовжимо дбайливо зберігати її й надалі для нащадків. Хочеться вірити, що наш голос, голос Деревських, буде почутий".
Реакція не забарилася. Лідія Скрипка - директорка роменської СЗОШ №2 ім. академіка А. Ф. Йоффе, де свого часу неподалік від рідного дому навчалися Деревські, повідомила, що вони відтворять музей Матері-героїні в себе. Ось її слова: "Які б не були "-ізми": комунізми, капіталізми, соціалізми, ми повинні залишатися людьми та допомагати один одному. Найсвятіший подвиг - це подвиг матері, яка змогла правильно виховати своїх дітей. Адже саме із дітей, виплеканих у любові, виростають люди честі". На даний момент музей знаходиться на базі роменської СЗОШ №2 ім. академіка А.Ф.Йоффе.

За дорученням ГО " Меморіал подвигу О. А. Деревської" вручили подяку колишньому вчителю школи-інтернату, чудовій людині Пшеничній Ользі Федосіївні, яка створювала і очолювала понад 20 років перший у місті музей О.А. Деревської. Музей в інтернаті проіснував з 1974 року по 2018 рік - 44 роки.
Меморіальний куточок, присвячений пам'яті Матері-героїні О.А.Деревській

Меморіальний музей Матері-героїні О.А. Деревської засновано в школі-інтернаті в 1974 році. Урочисте відкриття його відбулося 1 серпня того ж року напередодні зборів громадськості міста та зустрічі Деревських-дітей, присвячених присвоєнню О.А. Деревській почесного звання "Мати-героїня" (посмертно, 20.03.1974) та присвоєння школі-інтернату її імені (12.05.1974).
Експозиційні розділи музею "Так починався материнський подвиг", "Ми - Деревські", "Незабутні зустрічі", "Сім'я Деревських у Ромнах", "Пам'ять серця" та інші розповідають про єдину в світі жінку, яка "змогла замінити одна матерів так багато".
Влітку 2009 року виповнилося півстоліття, як немає в живих Олександри Деревської. Але її ім'я живе в пам'яті і в серцях її дітей, онуків, правнуків й людей, які знали її, чули про неї. Ім'я Деревської живе в назві школи-інтернату, у віршах, поемах, піснях, у назві вулиці нашого міста. А на небі сяє зірка, планета Матері-героїні. Про неї створені художні та документальні фільми. Згідно постанови колегії Управління сумської облдержадміністрації №9 від 24.09.2004 року музею Матері-героїні присвоєно звання "народний музей". У травні 2006 року в обласному огляді-конкурсі "Свята спадщина", музей зайняв І місце серед інтернатних закладів і отримав диплом І ступеня.
У зв'язку із закриттям гімназії важливим стало питання щодо долі народного музею. У 2018 році музей О.А.Деревської в м. Ромни втратив звання "Народний музей" та був знятий з обліку як такий, що припинив діяльність (Наказ Управління культури Сумської обласної державної адміністрації №195-ОД від 22.12.2018 р.). лише завдяки зусиллям адміністрації Роменської СЗОШ №2 ім. акад. А.Ф.Йоффе вдалося його відродити, 6 вересня 2019 р. відбулося відкриття меморіального куточка, присвяченого пам'яті Матері-героїні О.А.Деревській.

У центрі експозиції - бюст Матері-героїні зі словами: «Ти наша совість, Мамо». На стіні шість стендів з фотографіями, які відображають життя унікальної сім'ї, біографічні відомості про Олександру Аврамівну та Омеляна Костянтиновича, стислі дані про всіх дітей та про вшановування пам'яті Матері-героїні. Окремий стенд містить відомості про дітей, які навчалися в школі №2.
Для підростаючого покоління історія сім'ї Деревських - це приклад сімейного життя, відносин у родині. На цьому прикладі ґрунтується родинно-сімейне виховання в школі-інтернаті. Для школярів, відвідувачів музею, з міста, району, області життєвий подвиг Матері-героїні Деревської - це приклад для наслідування відносин в сім'ї, ставлення батьків до дітей і дітей до батьків; це засторога бути поганими батьками, що в результаті призводить до соціального сирітства; це уроки добра, милосердя, взаємоповаги, людяності і тепла.
Дорослих, які відвідують музей, захоплює життя жінки, що стала легендою, прикладом людської жіночої мужності і героїзму, що заслуговує на всенародне визнання, шану і повагу. Подвиг О.А. Деревської надихає дорослих на добрі справи для дітей, зокрема тих, що опинилися в тяжких життєвих ситуаціях.
Двері музею завжди відкриті для відвідувачів, щоб познайомити їх із
життям Матері-героїні, відомої в світі Роменської Мадонни.
Роменський краєзнавчий музей (ікона Роменської Мадонни)
Наш маршрут не даремно закінчується біля ікони Стеценка «Роменська Мадонна». Жертовність Олександри Деревської дітям возвеличує її в лик святих. Вона стала уособленням даної ікони.
Так, Мама безсмертна доти, поки живі її діти, онуки, правнуки... дивиться з вічної високості, нагадує про себе далекою планетою в космосі, зігріває кожного своїм теплом, яке не замінити нічим у світі.

Наостанок пропонуємо переглянути
кіно «Свято печеної картоплі».